Kalmar tingsrätt
 

En man döms för att ha filmat ett stort antal barn i omklädningsrummet på badhuset i Kalmar

Mål: B 1188-23
Tingsrätten har idag dömt en man för ett stort antal fall av kränkande fotografering och barnpornografibrott. De flesta av gärningarna har begåtts på Äventyrsbadet i Kalmar.

I mitten av mars 2023 reagerade en av simhallens besökare på en man som såg ut att filma en flicka i herrarnas omklädningsrum. Besökaren tog kontakt med såväl simhallens personal som polisen. Då mannen några dagar senare kom tillbaka till badhuset larmade personalen polisen, som hämtade in mannen till förhör. I samband med förhöret kunde polisen konstatera att det i mannens mobiltelefon fanns filmer och bilder av nakna barn, som såg ut att vara tagna i simhallens omklädningsrum.

Mannen döms nu för att ha filmat 37 identifierade barn mellan fem och elva år samt ytterligare barn som polisen inte har kunnat identifiera. Många av barnen har filmats vid flera tillfällen. Från filmerna har mannen sedan gjort ett mycket stort antal skärmdumpar. Gärningarna har av tingsrätten bedömts som kränkande fotografering, vilket mannen har erkänt, och som barnpornografibrott, något som mannen däremot har nekat till.

– I både filmerna och skärmutklippen har fokus legat på barnens nakna könsorgan och rumpor. De här kroppsdelarna har många gånger skildrats på mycket nära håll. Enligt tingsrätten har filmerna och bilderna haft ett tydligt sexuellt fokus. Mannen döms därför även för barnpornografibrott, säger hovrättsassessorn Emmy Sedin.

Mannen har skapat en stor mängd material. Tingsrätten anser att det är försvårande att brotten har begåtts systematiskt samt att mannen har utvecklat vissa strategier för att kunna agera diskret och skapa så närgånget material som möjligt. Straffet för mannen har bestämts till ett års fängelse. Han ska också betala skadestånd till samtliga barn som han har filmat.